CREATON AG TARİHİ

1992
Josef Berchtold GmbH ve Ernst Ott GmbH & Co. KG – iki şirket yıllar boyunca birbiri ile rekabet içindeydi – 1 Ocak 1992 tarihinde birleştiler ve CREATON Berchtold & Ott GmbH yaratıldı. Yaratıcı türde kaliteli bir marka doğdu.

1993
Muhtemelen modern mimarinin en iyi tanınan renk tasarımcısı, Friedrich Ernst von Garnier, CREATON için özel olarak camlı ve astarlı düz kiremitler için “NOBLESSE“ ve “NUANCE“ renk koleksiyonunu tasarladı. CREATON böylece dünya çatılarına rengi geri getirdi.

Birleşmeden kısa bir süre sonra, CREATON Großengottern/Thuringia’da Tesis I ve II’yi kurdu,yapımı 1993 ile 1995 yılları arasında tamamlandı. Yüksek kaliteli ham maddeler ünlü “Rote Berg” (Red Mountain)’dan 2 km uzunluğundaki taşıma hattı ile direk olarak tesislere taşınmakyadır. 2000 yılında Tesis 3’ün tamamlanması ile birlikte, Avrupa’nın en modern üretim tesisinin pişmiş kil çatı kiremiti üretimi yılda yaklaşık 50 milyon kiremite kadar çıktı.

“FUTURA“ pazarda bulunmaktadır. Bu kiremit öncü ve eşsizdir, özellikle su yollarını ve statiği geliştiren içten kitleme tasarımına sahiptir, böylece 10 derece açıya sahip çatılar için kullanılabilmektedir. Önümüzdeki yıl, “FUTURA” devamlı olarak düşük eğimli çatılar için eşi benzeri olmayan seçeneklere sahip olacaktır.

1995
Ağustos 1995 yılında, kurucular bir adım daha büyümeye karar verdi. CREATON artık anonim bir şirketti ve halka açılmıştı.

1996
Şu anda, preslenmiş çatı kiremitlerimiz geniş formatlarda partnerlerimiz için erişilebilir hale geldi. Kalite kapsamı tamamlandı ve CREATON bu segmentte lider tedarikçi haline geldi.

Ek olarak, yeni geniş hacimli camlı “FINESSE” çeşitlerinin üretimi ile “ÇATI KORUMA FAKTÖRÜ” geliştirildi.

1997
CREATON renkli*camlı preslenmiş çatı kiremitlerini geniş formatta ilk kez üretti – düşük maliyet ve yaratıcılığın başarılı kombinasyonu.

1998
Ströher GmbH’nin devralınması ile birlikte Saksonya’daki Guttau şirketin bir diğer konumu olarak entegre edildi. Eşsiz “KERALIS” prsedürü burada katı-renkli üstün çatı kiremiti modelleri “KERA-BIBER“ ve “PREMION“ üretimini sağladı.

Yeni düz kiremit “DOMINO“ ile CREATON zamanın estetik görüntüsünü düz hatlarla vurgulamaya başladı. Bu harika kiremit şekil ve işlevin devrimsel kombinasyonunu temsil etmektedir.

1999
“TONALITY“ tanıtımı ile CREATON seramik cephe kaplamasında yeni bir döneme girdi. Bu devrimsel kaplama sistemi çeşitlilik, yaratıcılık ve düşük maliyet üçlemesini temsil etmektedir.

2000
CREATON yeni yüzyılın başlangıcında pazara ilk mega kiremiti sunan çatı kiremiti şirketidir. “MAGNUM” düşük maliyete yeni bir boyut kazandırmış ve en güzel görünümü getirmiştir.

2001
Kesin olarak kanıtlanan CREATON çeşitlerine 18 şekil ve renk kombinasyonu eklendi ve bu eşsiz çeşitlilik ile tekrar Avrupa’nın lider pişirilmiş kil çatı kiremiti şirketi olduğunu kanıtladı.

2002
“MAGNUM“ ürününe olan muazzam talepten dolayı bu tarihe kadar sadece kiremit üreten Autenried’deki Tesis 1 mega kiremitler için modifiye edildi.

2003
“ESTRICHZIEGEL“ ile CREATON artık zemin kaplaması için seramik çözüm sunmaya başladı.

2004
Seramikler için yetkili merkez Weroth/Rhineland-Palatinate’de kuruldu. 2004 yılında, CREATON seramik kaplama sistemi “TONALITY“, teras kaplama kiremiti “KERATO“ ve bu konumda “ESTRICHZIEGEL“ üretimine başladı.

CREATON'un ilk yurt dışı tesisi Macaristan Lenti’de açıldı. Bu yatırımın amacı Güneydoğu Avrupa pazarında daha etkin gelişim sağlamaktı.

2005
Belçika bina materyalleri grubu Etex CREATON’un hisselerinin büyük bir çoğunluğunu satın aldı ve sahip olduğu PFLEIDERER ve MEINDL markaları ile Almanya’da çatı sistemlerinde lider konuma geldi.

2007
CREATON, MEINDL ve PFLEIDERER markalarının birleşimi ile CREATON Markası Avrupa’da en etkileyici çatı kiremit çeşitlerini üretmektedir.

2008
CREATON daha sonra TROST Dachkeramik Malsch markasını CREATON Markası altına alarak liderliğini genişletmiştir.

CREATON Lenti’de Tesis II açılışı ile “BALANCE“ ve “RAPIDO“ modellerini burada üretmeye başladı.

Nisan 2008 yılında, Wertingen açıldı. Bütün tesis Mayıs 2007 yılındaki yangın felaktinden sonra 26 milyon Euroluk yatırımla yeniden geliştirildi, düzenlendi ve genişletildi. Artık Avrupa’daki en modern pişirilmiş kil çatı kiremiti üretim merkezlerinden biri.

2009
Bu yıl, CREATON 125inci kuruluş yıl dönümü kutluyor. Pişirilmiş il çatı kiremitleri konusunda örnek teşkil eden rekabeti ile gelişen 125 yıl. 125 yıl boyunca şirke tortaklarımızla yoğun bir ilişki kurma fırsatı yakaladık.